Štúrovo pero 2018 – minúta po minúte

Vážení priaznivci písaného slová, ctené honorability, opozdené aktuality aj integrované disability. Všetci ste srdečne vitaní na dalšom nepriamom prenose z cyklu minúta po minúte, tentokrát zo slávnostného vyhlásenia výsledkov Štúrovo pero 2018.

7:35

Ktoré iné mesto by malo hostiť podujatie nazvané po našom národobuditeľovi, ak nie práve Štúrovo. Nuž, ak nie práve Štúrovo, tak Zvolen.

tenor.gif

Spolu so šéfredaktorkou Patríciou Kováčikovou, (možno) budúcou šéfredaktorku Kristínou Šinkorovou vám prajeme príjemné čítanie.

9:37

Paťka s hrôzou zistila, že počas cesty získala kožnú alergickú reakciu, úplne zadarmo. Dopravné spoločnosti sa zrejme opäť predbiehajú v šírke portfólia služieb zákazníkom.

(Mentálna poznámka pedagogického dozoru: na Štúrovo pero 2019 pribaliť Fenistil)

9:49

Cestou do krajskej kniznice stretávame božského Káju. Pre študentov katolíckeho gymnázia je stretnúť Gotta vždy dobrým znamením. Navyše mu Android odhadol 61! Pre čínske mobilné telefóny by som teda mal mať … 17…? 😎

Screenshot_2018-04-20-09-51-35-883_com.android.camera

12:15

Začíname! Je tu slávnostne otvorenie a s ním všetko, čo k Štúrovmu peru patrí!

Štúrovo pero

IMG_20180420_123158.jpg

markízák Patrik Herman

IMG_20180420_130508.jpg

Na internáte som očkom zachytil aj jeho bývaleho  kolegu

IMG_20180420_113528.jpg

Patrik Herman práve oznámil špeciálneho hosťa. Naťahoval nás viac ako dedinský starejší pred tombolou, ale stálo to za to… Aha, kto prišiel!

 

IMG_20180420_130712.jpg

Pán prezident si rozopol gombík na saku, chcel si sadnúť na stôl, ale potom usúdil, že keď Patrik Herman hovoril o tom, že to má byť neformálna diskusia, nemyslel tým až tak neformálnu. Chvíľku krúžil okolo stola, ale napokon sa predsa uvoľnil a priblížil sa publiku.

IMG_20180420_131324.jpg

Andrej Kiska hovorí o arogancii moci, politike ako o službe pre krajinu a o mieste novinárov v týchto kruhoch. Prihovára sa budúcim novinárom slovami, že novinárstvo je dnes viac ako inokedy poslanie hlásať pravdu s mocou. Na pozadí udalosti vraždy mladého novinára je v sále ticho, mladí žurnalisti hltajú každé slovo.

To, že pán prezident zhodil sako a kravatu je neklamný znak, že začína diskusia.

Padajú smelé otázky nesmelých žurnalistov. Mafia, prezidentské voľby, ochrana novinárov… Prezident strieda polohy, vážnosť a dôraz, úsmev a odľahčenie. Slová ako “agitácia” vymieňajú “kľúče od miešačky”. Posledné dve otázky, blíži sa koniec.

Bodyguard tŕpne ako Kevin Kostner, je tu záverečné fotografovanie.

IMG_20180420_135406.jpg

14:08

Ako prišiel, tak odišiel. V prezidentskej kolóne. Ostal po ňom svieži dojem a prísľub článku v školskom časopise.

14:30 Za zatvorenými dverami prebieha individuálne hodnotenie školských časopisov. Paťka a Kika budú mať za úlohu presvedčiť porotcov, že za objektívnymi nedostatkami Nových vierozvestí stoja ešte viac objektívne skutočnosti. Minuloročné hodnotenie začínalo tvrdením, že časopis príjemne prekvapil. Lebo namiesto, citujem, “bigotného obsahu” porotu čakalo “svieže čítanie”. Uvidíme, čím prekvapíme tento rok.

14:41 Vo Zvolene sú inak v plnom prúde Lesnícke dni. A poviem vám, o veľa ste prišli. Lukostrelci, sokoliari, drevený kolotoč, kreatívne dielne, skupina Vidiek…  Dovoľte mi usušiť vám slzy ľútosti selfíčkou s pánom učiteľom zo Strednej lesníckej školy, ktorý vám zároveň odkazuje, že príde aj do Nitry. Ako dôkaz pripájam fotku z jeho diára. Vidíme sa 2.6. na agráči – heslo – aj my sme les.

   

16:59

Cítime sa teraz trochu vinne. Ďalší hosť mal byť tajný a my sme ho už odhalili pri záchodoch. Ale keďže nie je ešte 17:00, nebudeme zverejňovať jeho meno.

madaric.jpg

17:09

Stendingovejšns porát pri vstupe?? Tomu vravíme úvod prednášky!

IMG_20180420_170805.jpg

Zatiaľ je to mierne teoretické, ak sledujete Slovensko-Lotyšsko, nedajte sa rušiť. Ak nepozeráte, v 8. minúte je stále 0:0.

Názov prednášky sme nedostali, náš nástrel je “zásadne zmeny v novinárčine za posledných pár rokov” . Celkom v poho na to, že to mali byť 2 vety na úvod. Hovorí kompaktne. Apropo, pre všetkých, čo sú trochu mimo, Marek Madarič bol donedávna ministrom kultúry za SMER-SD.


Goooooool! Bakoš. 1:0!!


Začala sa diskusia. Pán exminister je sympoš, dobrý rečník (je slovo súnaležitosť spisovné?) a diplomat. Opatrne balansuje medzi tým, čo chce a ešte nechce povedať. Diskusia sa z politickej otáča na prudko kultúrnu, Paťka sa odišla osviežiť. (Inak obe dievčatá väčšinu obedu spapali, odpovedajú celými vetami, poslúchajú na slovo – pozn. pre rodičov).

tenor (1).gif


Čas 17:48 priniesol 2 zaujímavé zistenia. Slovensko vedie 2:0 a Marek Madarič vyhlásil, že si nemyslí, že Stranu čaká nejaká svetlá budúcnosť. Ďalšia otázka presunuka tažisko z politiky na folklór. Patrik Herman pookrial. tenor (2).gif


21.4.

8:45 Dobré ránko všetkým ranostajom, začíname druhý súťažný deň Štúrovho pera 2018. Naše želiezka v ohni budú čoskoro v ohni kritiky hlavného porodcu.

IMG_20180421_085224.jpg

Číslovanie strán, rozsah, zalamovanie… nič neujde pozornosti nášho mentora, Pavla Vítka. Pri hodnotení časopisov sa ide podľa abecedy, zatiaľ sa griluje časopis Mihalnice a tí hneď-zrána-gramotnejší z nás už tušia, že Nové Vierozvesti sú na odstrel.

tenor (3).gif


9:34 Tri. Tri jednotky. Taký je ortieľ, ktorý bol nad nami vyrieknutý tento rok. Ak máte problém zorientovať sa v tomto hodnotení, teší nás to, lebo to znamená, že nie sme jediní.

tenor (4).gif

Slovné hodnotenie bolo stručné. Máme novinárskeho ducha, je to v  nás, ale musíme cibriť remeslo. Najmä grafiku. Tá vraj miestami zatieňuje krásu a hĺbku textu. Nuž, najvyšší čas spraviť pre Nových vierozvestcov priestor, kde budú môcť svoje remeslo šperkovať. Netreba nám veľa, dva kvalitné počítače, malú kuticu a priestor tvoriť. Lebo v nás to naozaj je.

tenor (5)

11.00 Začiatok besedy s hosťami Monikou T. a Lukášom Milanom z odvetvia obávanej investigatívnej žurnalistiky. Ako Lukáš povedal, kľúčovým slovom besedy je pravda, pre ktorú bol aj on sám odsúdený na 3 roky väzenia a zákaz žurnalistickej činnosti. A napriek tomu stále tvrdí, že sa oplatí hlásať ju. Lingvistická perlička: Vedeli ste, že slová minister aj miništrant znamenajú služobník? Teda pán premiér je… 


13:57

Aj tento rok si Nové Vierozvesti vybojovali cenu nadácie TV Markíza 2. stupňa, čo je nie niečo ako zemiaková medaila z odrody 2. kategórie.

tenor (6).gif


15:34 Drahí priatelia, ak ste článok dočítali až sem, stali ste sa spolu s nami morálnymi víťazmi Štúrovo pera 2018. Veríme, že ste naše slová brali s takou ľahkosťou, s akou ľahkosťou sme sa vám snažili priblížiť toto skvelé podujatie. Ďakujeme organizátorom za úžasnú pracu, vám za pozornosť a pri ďalšom prenose dovidenia…

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s