The game is on!

(Celoslovenské kolo olympiády v anglickom jazyku očami sprievodného pedagóga)
5:00 Zvoní budík. Zase. Loading… Spoznávam deti. Je utorok a ja som učiteľ. Musím sa dostať na stanicu pred 6-tou, ideme s Nikolou do Bratislavy na olympiádu. To fakt?
 —

5:55 Stretávam Nikolu, kýva mi od druhého konca autobusu. Vyzerá napriek všetkému (rozumej 4 odohrané predstavenia za 2 dni) výborne a zdá sa, že to je pre ňu proste … ďalšie predstavenie.

6:02 Robíme si svojku. Nikola odsúhlasí hneď prvú. Aké zvláštne. Na ženu. Potom sa prežehná a modlí sa. Začína vo mne rásť pocit, že dnes máme nádej!
 —
7:15 Dorazili sme. Tiež mávate v Bratislave ten pocit? Že to mesto nie je vaše a že sem nepatríte? Berieme si taxík. Keď platím, môj postoj k Bratislave sa prehlbuje. Jediným pozitívnym momentom tohto vzťahu ostala moja babka, ktorá sa zo Sliača presťahovala do Lamača. Ak nerátam Bambuľku. 
 —
7:30 Sme na mieste. Jazyková škola na Palisádach pôsobí zvnoku ako majestátna historická budova a zvnútra ako podfinancované  gymnázium. Cítime sa ako doma!
 —
7:45 V čitárni zbadám svojho telocvikára z gymnázia. Je to pre mňa ako … stretnúť žijúceho dinosaura. Bez zaváhania mu tykám. Robím si fotku a posielam všetkým bývalým spolužiakom. Legenda ožíva.
8:12 Organizátorka vykazuje rodičov a sprievodných pedagógov z čitárne. Dvíham sa zo stoličky a nesmelo pýtam Nikoly, či to bezo mňa zvládne. Tá to klasicky zabije: “Vôbec Vás tu nepotrebujem.” Vyhrkne mi slzička. Viem, myslí to dobre. Je už veľká.
8:22 Túlam sa po Bratislave. Zbytočný pedagogický dozor.
 —
8:26 Stretávam Sajfu. Kráčam s dôverou za ním. Ako rybári šli za Ježišom. Vchádza do Martinusu, má hore nejaký “ivent”.
 —
8:55 Z okna vidím, ako sa môj telocvikár sa túla po Obchodnej. Skutočnosť, že nie som jediný zbytočný pedagogický dozor ma hreje na srdiečku. Dopíjam kapučíno. Tlieskajú Sajfovi.
9:11 Myslím na Nikolu.
9:59 Písomná časť by mala byť za nami… Spájame sa s Nikolou…
10:19 Stále nič. Začínam byť nervózny. Objednám si čaj a prinesú mu Á l’Orangerie – thé Vert, fleurs, fruits bio. Púšťam sa do opravy slohov. Dúfam, že ma z toho nevystrie …
10:30 Vážení diváci, milá GCM rodina, je to tu. Nikola prešla olympijským sitom ako nôž po masle. Poslala nám správu, že to bolo dosť ťažké, ale nebojte sa, je to iba skromné dievča. Čaká ju ešte druhá polovica ústnej časti, tak jej všetci pred posledným výstrelom držme palce. A, mimochodom, stihla like-núť aj FB link na tento blog, čiže môžeme iba konštatovať, že naša reprezentantka je proste nad vecou. Predávam slovo do štúdia.
10:39 Prišlo mi, že spomínať GCM rodinu a streľbu v jednom príspevku mohlo vyznieť podozrivo. Milá SIS, naozaj nie sme žiadnou mafiou. Sme cirkevná škola, ktorej učitelia majú radi športovú terminológiu.
11:10 Presunuli sme sa na miesto diania, kde súťaž vrcholí. Nikola v pozitívnom napätí a chladnou hlavou stále čaká na svoje vystúpenie. Aby sme si skrátili čakanie, ponúkam čitateľom zopár technických informácií. Najprv tým, ktorí namietajú, že naša škôlka sa nachádza v centre mesta v príliš stiesnených a nehostinných podmienkach (pohľad zo Štátnej jazykovej školy z Palisád).
11:15 Iuventa s poľutovaním konštatuje, že z dôvodu finančnej tiesne (citujem: “Sme chudobní”) preplácajú cestovné iba zúčastneným súťažiacim. Pozitívom teda je, že sme zjavne našli niekoho, kto je chudobnejší ako my. A ja ostávam s nádejou, že som chudobnejší ako naša škola.
 
11:30 Je mi zima. Presunul som sa do konkurenčného kávokupectva. Milovníkom  konšpiračných politických teórií v texte sloganu zvýrazňujem mesidž “exCALIbur of wizDOM” s podozrením, že zopár oligarchov vlastní celé Slovensko. Napäto očakávam záver súťaže.
12:05 Pamätáte si Winnetouov posledný výstrel? A Nastin? No… toto bude podobné. Niki píše, že to nebolo nič moc. Možno zvlhol pušný prach… možno je to proste únava… a možno to vôbec nebolo tak zlé. Každopádne, bez ohľadu na konečný výsledok, zo štúdia PandaRay konštatujeme, že Nikola Mikolášková už  tomto bode dosiahla úspech, aký si v tejto oblasti nepamätám (pamätníkov v (pred)dôchodkovom veku prosím o koment pod príspevkom). Niki, veľká vďaka!
 —
14:01 Inak toto mesto má navrch. Ľudia tu hovoria mnohými jazykmi. Majú tu nielen poštu, banky a bilu, ale aj sochy, studne, sprievodcov, muži tu majú sukne, farebné vlasy a náušnice, ambasády všelijaké farebné vlajky… Nikto okrem mňa nemá sanitárny silikón za nechtami. Moja “alienation” sa stupňuje .
 —
14:20
Pozor! Už je to tu. Vchádzame do zrkadlovej siene na slávnostné vyhlásenie. Držte nám palce!
 IMG_20180327_141450
 14:41 Prebieha vyhlásenie 2A. Neprepínajte prehliadače! Už o chviku…
IMG-0ab7b30090d631e94ab87776758fbd25-V.jpg
14:55 priatelia a je to tu!!!!!!! Máme zlatoooooooi! Trasu sa mi prsty, je to emotívny moment!!!! Je to domaaaaaaa. Oblečte si gcm tričká, mikiny, ak nemáte,.tak si fixkou urobte a bežte do ulíc. Nikola, si najlepšia!!!
IMG_20180327_144826.jpg
Týmto tvrdením končím prenos, nič viac napísať netreba. Likujte, zdieľajte, pridajte si NIKI za priateľa a … Učte sa, čítajte knihy, noste v zime tielko a jedzte veľa ovocia a zeleniny, aby raz bola minúta po minúte aj o vás…
IMG_20180327_144900

2 Comments Add yours

  1. richardgurbicz píše:

    Alelujaaaaaaaa! Ja viem, ze je este len vrchol Velkeho postu, ale na toto ine slova nemam. Uz aj mne sa tlacia slzicky! Nika, dakujeme!

    Páči sa mi

  2. Tak toto sme nedali ani s Misom Porubskym v programku. Nika, este viac si zelam mat za syna Tvojho frajera. Wuaaaa, super!

    Liked by 1 person

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s