True (sad) Story, Florida, 14.2.2018

Zavesíte na YouTube video, niekto ho v septembri okomentuje „I am going to be a professional school shooter“.  Nahlásite koment na YouTube a kontaktujete FBI. Prídu k vám – neviete im povedať nič viac o identite komentujúceho, iba to, že má nick „nikolas cruz“. O 5 mesiacov na to istý Nikolas Cruz zabije 17 ľudí vo svojej bývalej strednej škole. Mohli ste urobiť viac?


Nikolas (19) je sirota, bol adoptovaný staršími manželmi, z ktorých už ani jeden nežije. Jeden z jeho učiteľov vraví, že raz im prišiel mail z vedenia školy, aby si Nikolasa špeciálne všímali. Mal zákaz vstupu do campusu s ruksakom. Spolužiaci hovoria, že neustále hovoril o zbraniach, love a pod. Všetci z jeho okolia sa zhodli, že bol čudný. Na instagrame mal množstvo fotiek so zbraňami, so zamaskovanou tvárou a pod. Našli mu v školskom ruksaku náboje. Na susedove prasiatka, ktoré boli chované ako domáce zvieratá, poslal svojho psa, aby ich roztrhal. Prichytili ho, ako strieľa sliepky. Istý čas sa liečil na psychiatrii. Vykazoval známky depresie. Vlastnil útočnú pušku AR – 15, legálne. Bol typické problémové dieťa. Zo školy ho nakoniec vyhodili – údajne pre bitku s novým frajerom svojej bývalej. Jeden z jeho spolužiakov hovorí, že „každý mal niekde vzadu v hlave, že ak sa raz niečo takéto stane, bude za tým on“.

Toto nie je prípad, kedy jednotlivcovi zrazu prepne. Toto je proces, ktorého vyvrcholenie sme čítali v dnešných správach. Nie je to tak, že by sa o ňom nevedelo – všimli si to učitelia, spolužiaci, lekári a pod. Napriek tomu sa tragédii nepodarilo zabrániť. Otvára to vo mne množstvo otázok.

Poznám niekoho, kto sa nachádza na Nikolasovej ceste? Robím dosť, aby sa niečo také neudialo v našej škole? Viem, čo robiť, ak by sa také niečo dialo? Máme preventívne opatrenia, ktoré predchádzajú takýmto činom? Ako pracujeme so študentmi tohto typu?

Za posledných 5 rokov (2013-2017) sa v USA strieľalo na 291 školách! Inými slovami, každý týždeň.

Na školskej stránke floridskej strednej školy (ktorá je mimochodom o rok staršia ako GCM) riaditeľ prosí o modlitby. Daj Bože, aby sme na GCM takýto oznam nikdy nemali.

(Na obrázku je Scott Beigel, učiteľ geografie – obeť a zároveň hrdina, ktorý chránil svojich študentov vlastným telom. Zdroj: cnn.com)

 

One Comment Add yours

  1. stefanmurarik píše:

    Nicolasova cesta je výborný termín. Nemusí to byť zrovna cesta ozbrojeného útoku. Hneď som si spomenul na niekoľkých ľudí, ktorí cestu smerom do … povedzme nešťastia …. kráčajú po našom boku. A aby to neostalo iba pri zamyslení, idem pre nich niečo urobiť.

    Páči sa mi

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s