Mamička a tabuľka

Poznáte ten pocit, keď je všetko čierne a nedarí sa ani prihlásiť na FB či trafiť USB kľúč správne ani na tretí pokus?

Každý tým občas prechádzame, u každého je miera zotrvania v tomto stave rozdielna a dlhodobá skúsenosť mi hovorí, že oveľa viac ako na okolnostiach záleží na samotnom človeku, ako dlho v čiernej zóne ostane. Bol som niekedy na jeseň v čiernej zóne v súvislosti s mojou triedou. Nebolo to počasím.

Posledných 7 rokov mám pocit, že mám skvelú triedu, v ktorej každý jednotlivec stojí za to. Na jeseň som mal pocit, že sa nakopilo viac zlého ako dobrého. Jednu extra-problematickú septimu som už zažil a často sa mi vynárali v hlave, hoci tie parametre nedosahujeme. Poviem vám, čo mi pomohlo sa z temnoty dostať (nie táto pieseň, ale môžete pustiť podmaz: Temnota padá…. 🙂 ). Kolegyňa J. vraví, že to nikto nečíta, ale pošlem jej link – takže minimálne ona sa k tomu dostane. Pozdravujem.

Prvá “vec” je mamička jedného dieťaťa, ktorá mi vymenovala zopár pozitívnych vecí, ktorým som dovtedy neprikladal takú dôležitosť. Rovnako mi pripomenula koncept pozitívnej motivácie – ktorý síce dávno poznám, ale nezaškodí si to občas pripomenúť. V skratke, ide o to, že môžeš: A) za všetko zaviesť brutálne tresty alebo B) konanie dobra zvýhodňovať najviac ako sa dá (a dosiahneš cca to isté, len možnosť B je ďaleko príjemnejšia pre všetkých).

V súčasnosti sa tento koncept snaží Európa aplikovať na triedenie odpadu, t.j. zvýhodňovať tých, ktorí separujú, nižšími poplatkami za smeti.

Naspäť k téme: Druhá vec, ktorá mi už viackrát pomohla rozhodnúť sa správne, je štatistika. Napísal som si tabuľku s pozitívnymi, neutrálnymi a negatívnymi kľúčovými vecami, na ktoré som si spomenul – s vecami, ktoré sa nám spolu v triede stali. Tabuľku prikladám pre svoje potreby:

+

0

HeiligenKreuz

GCM SecondHand

správanie počas inšpekcie

Erasmus+

prednáška o kritickom myslení

darček deťom (X-mas)

medovníčky

divadlo

triedna sv. omša

poltriedna lyžovačka

Mochovce strata triednej knihy

krádež peňazí

komplikácie so zmenou seminárov (toto je diskutabilné a ja to takto nevnímam)

Je už každému jasné, aká dôležitá je matematická štatistika? 🙂

Ak budete najbližšie mať pocit, že všetko je zlé, skúste si spraviť svoju vlastnú tabuľku.

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s